Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Zsigmondkori oklevéltár X. (1423)

Ár:
4.000 Ft
Cikkszám: 978-963-631-194-0
Elérhetőség: RENDELHETŐ

Leírás és Paraméterek

Az előző, 2003-ban és 2004-ben megjelent VIII. és IX. kötetekkel az oklevéltár új szakaszához érkezett. Az 142 l-es év elkészítésekor további apró, de fontos változtatások születtek a „Mályuszi IV kötet (1421-1430)" készítésével kapcsolatban.
1. A kötet elején található A felhasznált levéltári források című rész hasonlóképpen a Könyvészeti források és rövidítések összeállításhoz csak a kötetben előforduló levéltári, könyvészeti forrásokat és rövidítéseket közli.
2. Az oklevéltárban megtalálható a Magyar Országos Levéltár középkori adatbázisában szereplő valamennyi az 1423-as évben napvilágot látott, legyen az egymagában álló eredeti, átírt vagy másolat, illetve ezek kombinációjában ránk maradt oklevél. így elmondható, hogy az oklevéltár tartalmazza az összes ez évből fellelhető oklevelet.
3. A kötetben szereplő oklevelek közül nem egy teljes szöveggel kapott helyet. Ennek oka az volt, hogy olyan egyedülálló jogesetet vagy kancelláriai gyakorlattól elütő szöveget tartalmaztak, amelynek kivonatos formában való közlésével fontos részek veszhettek volna el a kutatás számára. Ugyancsak - az előző kötethez hasonlóan - teljes szövegükkel szerepelnek a missilis-ék is.
4. A VII. kötet megjelenésekor még úgy terveztük, hogy a további kötetek is két évet fognak felölelni, mégis az egyes évek kézirata alapján látszott, hogy a két év egy kötetben kezelhetetlenné válnék. Az oklevéltár terjedelme a fentebbi két változtatás miatt, valamint azért mert az 1423-as év okleveles forrásabázisa kb. negyedével nagyobb mint az előző évé, a jelen X. kötet is, a korábbi két kötethez hasonlóan, csak egy év anyagát tartalmazza.
5. Az oklevéltár jelen és elkövetkezendő köteteiből elmaradnak a magyar forint külföldi említései. Ennek egyik oka az, hogy Mályusz Elemér ezek gyűjtését 1420 végéig végezte el, másik pedig az, hogy a külföldi kiadások felkutatása ma a kutatócsoport számára elérhetetlen feladatot jelentenek.
6. Az oklevéltár nem tartalmazza a Dalmáciára, illetve a dalmáciai egyházmegyékre vonatkozó okleveleket sem, mivel e területet Velence 1420 végére teljesen az ellenőrzése alá vonta és ezzel a magyar korona számára hosszú időre elvesztek, így az e területre készült forráskiadványok közlései maradtak ki. Ez alól kivétel, ha az oklevélnek mégis van magyar vonatkozása.
7. Az oklevelek kiadásánál az előző kötetekhez hasonlóan a királyi privilégiumok méltóságsoraiban szereplő személyek is szerepelnek a kivonatok végén. A közlésüknél azonban a sok utalást elkerülendő a nevek az Engel Pál Archontológiájában szereplő alakban szerepelnek, azaz minden esetben a ma használt alakban találkozhat velük a kutató. Továbbá a közjegyzői okleveleken szereplő jelvények ábráit egy külön oldalon közöljük, így a nem ritkán bonyolult jelvények közvetlenül is tanulmányozhatóak lettek.
Az előző kötet megjelenése óta további fontos változások történtek a kutatócsoport életében. 2006. február l-jén elhunyt a kutatócsoport alapítója és korábbi vezetője, Borsa Iván. A másik jelentős változás, hogy az előző pályázati ciklus lezárultával (2006. december 31.) az MTA-MOL Zsigmondkori Okle
véltár Kutatócsoport működése is befejeződött. (Külön köszönet illeti Solymosi Lászlót, aki önzetlenül elvállalta a kutatócsoport vezetését az előző, 2002. január l-jétől 2006. december 31-ig tartó ciklusban.) A következő 3+2 éves ciklusra - az Akadémia elvárásainak megfelelően - a Zsigmondkori Oklevéltár a Szegeden működő és az Anjou kori Oklevéltárat készítő Medievisztikai Kutatócsoporttal közösen adta be pályázatát. A múlt év végi döntés eredményeképpen 2007. január l-jével Makk Ferenc vezetése alatt öt fővel megalakult a Magyar Tudományos Akadémia - Szegedi Tudományegyetem - Magyar Országos Levéltár Magyar Medievisztikai Kutatócsoportja, amelynek Szegeden működő részlegének tagjai az Anjou, míg a Budapesten működő részleg tagjai a Zsigmond kor forrásait adják ki. Az elnyert pályázati támogatás révén Neumann Tibor alkalmazásával sikerült megkétszerezni a Zsigmondkori Oklevéltár készítőinek számát.


A X. kötet részére Neumann Tibor (latin és cseh), Skorka Renáta (német) és Teke Zsuzsa (olasz) készítettek kivonatokat. A kötet lektorálását Neumann Tibor végezte, akinek ezúton is köszönjük munkáját.


Budapest, 2007. szeptember 18.
C. Tóth Norbert

Műfaj történettudomány
ISBN 978-963-631-194-0
ISSN 0073-4055
Sorozat A Magyar Országos Levéltár Kiadványai II. Forráskiadványok 43.
Szerkesztő C. Tóth Norbert
Kiadó Magyar Országos Levéltár
Kiadás éve 2007
Kötés típusa Keménytábla védőborítóval
Oldalszám 716
Nyelv magyar, latin
Méret B5 165 x 235
Tömeg 1153 g